حجم: MB

نویسندگان: آياشار  خليقی- ليلا بايندری

انتشارات فن آوران      (1393)    272 صفحه     15000 تومان      تلفن: 66953998

در فصل اول این کتاب، یک مثال ساده جهت آشنایی اولیه کاربر با نرم افزار ارائه شده تا کاربر با محیط و مقدماتی از نرم ‏افزار آشنا شود. در این فصل انتظار نمی‏رود که کاربر بر تمامی مطالب مذکور، تسلط کافی پیدا کند. در فصل دوم اصول و مبانی پایه و قوانین حاکم بر محاسبات در نرم افزار پایپ نت شرح داده شده است. همچنین همه اجزاء و تجهیزات موجود در نرم‏افزار معرفی شده تا در شبیه سازی سیتسمهای خنک سازی و همچنین شبکه اصلی آب آتش‏نشانی استفاده گردد. مواردی که در این فصل تشریح می‏شوند در فصول بعدی و به طور کلی در شبیه سازی‏ ها به کار برده می‏شوند. در فصل سوم، روشهای مدل سازی و شبیه ‏سازی سیستم‏های خنک سازی و سیستمهای دلوژ ارائه شده و با تشریح سناریوهای مختلف، وضعیت‏ های ممکن در زمان طراحی، بررسی شده است. در فصل چهارم سیستمهای شبکه اصلی آب آتش‏نشانی و روشهای مختلف مدل سازی آنها بر اساس سیستم‏های دلوژ نوع الاستومریک و نیز نوع کلاک شات با ذکر سناریوهای مختلف و همچنین نحوه انجام محاسبات اندازه پمپ آمده است. در فصل پنجم، نکات مهم و ضروری در انجام شبیه سازی شامل مواردی چون محاسبه اندازه اریفیس‏ ها و غیره ارائه شده است. در این فصل سعی شده تا نکات اصلی و مهم در  شبیه ‏سازی مورد بحث و بررسی قرار گیرد تا کاربر بتواند در هنگام انجام شبیه سازی‏ ها، از این موارد استفاده کند.

 


 

حجم: MB

ارزيابی ريسك حريق ساختمان ها با استفاده از نرم افزار CFSES مترجمین: دكتر مهدی جهانگيری- فاضل رجبی- فهيمه داروغه

انتشارات فن آوران     (1393)     120 صفحه     8000 تومان      تلفن: 66953998

حریق یکی از حوادثی است که پیامدهای جانی، مالی و زیست محیطی ناگواری را برای جوامع به دنبال دارد و همه ساله در جوامع مختلف افراد بیشماری قربانی این حادثه می‏شوند. بر طبق اطلاعات موجود نیمی از مرگ و میرهای ناشی از حریق را حریق‏های ساختمانی تشکیل می ‏دهند. اولین گام در ایمنی حریق، ارزیابی ریسک به منظور بررسی وضعیت موجود، شناسایی خطرات و اولویت ‏بندی انجام اقدامات مورد نیاز جهت ارتقای وضعیت ایمنی می ‏باشد. یکی از نرم‏ افزارهایی که به منظور ارزیابی ریسک حریق در ساختمانها ارائه شده است، نرم‏ افزار سامانه ارزیابی ریسک حریق (CFSES) می ‏باشد. این نرم ‏افزار از سوی سازمان ملی حفاظت در برابر حریق آمریکا (NFPA) و بر اساس استانداردهای این موسسه منتشر شده است. با استفاده از این نرم ‏افزار می ‏توان عوامل موثر بر وقوع حریق ‏های ساختمانی را شناسایی و وضعیت ایمنی حریق ساختمان را مورد ارزیابی قرار داد. این نرم ‏افزار همچنین اقدامات پیشنهادی جهت کاهش سطح ریسک ساختمان به سطح قابل قبول را نیز ارائه می ‏دهد.

با توجه به کاربرد گسترده این نرم ‏افزار در ارزیابی ریسک ساختمان‏ها و نظر بر نبود مرجعی به زبان فارسی در این خصوص، تصمیم گرفته شد تا راهنمای کار با این نرم افزار در قالب این کتاب به زبان فارسی منتشر گردد. این کتاب از سه بخش تشکیل شده است. در بخش اول معرفی نرم ‏افزار و خلاصه ‏ای از عملکردهای مختلف نرم افزار ارائه شده است. در بخش دوم که قسمت عمده مطالب را به خود اختصاص می ‏دهد، راهنمای نرم ‏افزار به طور کامل تشریح شده است و در بخش سوم دو  مثال کاربردی از محاسبه ریسک حریق با استفاده از این نرم ‏افزار ارائه شده است. عمده مطالب این کتاب برگرفته از راهنمای نرم ‏افزار و استانداردNFPA101 می ‏باشد. جهت توضیح بیشتر مفاهیم مطالبی از سایر استانداردهای NFPA و مراجع دیگر ارائه شده است.

  


 

حجم: MB

ارزيابی ريسك حريق ساختمان ها با استفاده از نرم افزار CFSES مترجمین: ایرج رحیمی منجزی، مسعود پارسی و حدیث نسیم

انتشارات پژوهشگاه صنعت نفت     (1393)     464 صفحه     24000 تومان      تلفن: 48252048

كتاب اصول مهندسی حفاظت در برابر حریق و انفجار ترجمه ای از ویرایش دوم Handbook of Fire And Explosion Protection Engineering Principles می‏باشد كه توسط دنیس پ. نولان به رشته تحریر درآمده است.

این کتاب ضمن معرفی ماهیت خطرات و تاریخچه حوادث حریق و انفجار، فلسفه حفاظت و معیارهای تحلیل ریسک را در این صنایع تبیین می‌کند و سپس به تشریح راهکارهای ایمن‌سازی و حفاظت تاسیسات در برابر حریق و انفجار شامل اصول جانمایی و چیدمان ایمن تجهیزات و تأسیسات، سازوکارهای مهار و جمع‌آوری مایعات سطحی، سیستمهای کنترل فرآیند و توقف اضطراری، فشارزدایی و تخلیه مایعات و گازها، آزادسازی حرارتی و اضافه فشار، کنترل منابع اشتعال، حذف انتشارهای فرآیندی، سیستمهای مقاوم به حریق و انفجار، سیستم‌های آشکارسازی و اعلام خطر آتش و گاز، تمهیدات تخلیه نفرات، و روش‌های اطفای حریق می‌پردازد. الزامات مربوط به محل‌ها، تاسیسات و تجهیزات خاص و اثرات عامل انسانی و ارگونومی نیز بررسی و دستورالعمل آزمایش سیستم‌های آتش‌نشانی و اطلاعات مرجع درباره سیستم‌های مقاوم به حریق و انفجار به‌تفصیل ارایه شده‌اند.

این كتاب نگرشی سیستمی به موضوع ایمنی و نحوه پیاده‌سازی آن در بخشهای مهندسی، طراحی و اجرای پروژه دارد و تلاش كرده با ارجاعات مكرر به استانداردهای به‌روز و مطرح جهانی، رویه‌های طراحی و اجرایی شركت‌های بین المللی فعال در حوزه نفت و گاز و صنایع وابسته و ارایه مثال‌های كاربردی روشن، خلاءهای دانشی و تجربی را كه ممكن است كارشناسان و طراحان پروژه‌ها در این زمینه داشته باشند جبران كند تا از مخاطرات جدی ناشی از كم‌توجهی ناخواسته به اصول ایمنی پیشگیری كند.

در این كتاب مجموعه‏ای كامل از اصول و قواعد ایمنی فراهم آمده است كه به اعتقاد مترجمان میتواند مرجعی مناسب برای كارفرمایان پروژه‌ها (از جمله شركت ملی نفت) و مشاوران یا پیمانكاران باشد و هدف اصلی آنان از ترجمه این كتاب رساندن آن به طیف وسیع مخاطبان بالقوه فارسیزبان است.

مخاطبان كتاب عمدتا كارشناسانی هستند كه با طراحی و احداث كارخانجات نفت، گاز، پتروشیمی، صنایع شیمیایی و مشابه آن سروكار دارند. كتاب حاضر میتواند مرجعی روزآمد در كنار مقررات ایمنی و استانداردهای موجود باشد و كارشناسان نظارت بر طراحی یا اجرا از آن استفاده کنند.

  


 

حجم: MB

مترجمین: دکتر رضا غلام نیا و سید هادی حجازی

انتشارات آثار سبحان     (1393)     148 صفحه     6400 تومان      تلفن: 66971112

در بحث مقابله با آتش‏سوزی‏ها شعار اصلی همیشه براساس «پیشگیری بهتر از درمان است» پایه گذاری می‏شود، اما با توجه به اینکه هرگز نمی‏توان ضریب ایمنی در برابر آتش‏سوزی را به صفر رساند، آماده‏سازی و بکارگیری تجهیزاتی که در کنترل، مهار و اطفاءآتش‏سوزی‎ها نقش داشته باشند اهمیت بسیاری دارد. با استناد به آمارهای سازمان‏های آتش‏نشانی، خاموش کننده‏های آتش‏نشانی، انواع وسایل و دستگاه‏های حرفه‏ای مقابله با آتش و سیستم‏های اعلام و اطفاء آتش‏نشانی نقش قابل ملاحظه‏ای در کاهش تاثیرات مخرب آتش‏سوزی‎ها داشته‏اند، بنابراین بکارگیری این تجهیزات برای عموم افراد بسیار حائز اهمیت است. نکته‏ای که نباید هرگز مورد غفلت افراد قرار گیرد اینست که بکارگیری این تجهیزات مستلزم داشتن شناخت و آگاهی از نحوه عملکرد این دستگاه‏هاست. یکی از مهمترین دستگاه‏هایی که برای این مهم در دسترس افراد است و اهمیت بکارگیری مناسب آن در کاهش زیان‏های جانی و مالی حریق ها کاملا روشن است خاموش کننده‏های دستی است. این کتاب می‏کوشد با ایجاد شناختی مناسب از انواع دستگاه‏های خاموش کننده قابل حمل برای عموم افراد براساس آخرین استانداردهای روز دنیا در ایجاد یک جامعه ایمن در برابر حریق تاثیرگذار باشد. این کتاب می‏تواند برای آتش‏نشانان (شهری، صنعتی، فرودگاهی، نظامی، داوطلب و ...) متخصصین ایمنی و بهداشت حرفه‏ای، مسوولین HSE، افسران ایمنی، مدیران و مسوولان ایمنی در اماکن، مدیران و کارکنان کارخانه‏ها و اماکن صنعتی، فرودگاه‏ها، پالایشگاه‏ها، انبارها، شرکت‏ها و موسسات دولتی و خصوصی، مدیران مدارس و دانشکده‏ها، رانندگان خودروها و همچنین همه افراد و خانواده‏ها مفید باشد.

 


 

حجم: MB

مترجمین: ابراهیم عیوضی و علی اسماعیلی

انتشارات فن آوران     (1392)     240 صفحه     12500 تومان      تلفن: 66953998

اين سند براساس الزامات شغلي مورد نياز آتش نشانان در استاندارد NFPA1001, Standard for Fire Fighter Professional Qualifications (2008) [NFPA1001 Chapter 5.3.16] تهيه شده است.

 

 

 


 

حجم: MB

نویسندگان: دکتر مهدی جهانگیری، کیوان ساربان زاده و حجت ابدام

انتشارات فن آوران     (1391)      284 صفحه      12000 تومان      تلفن: 66953998

آتش سوزی یا حریق یکی از قدیمی ترین بلایایی است که در صورتی که به موقع مهار نشود می تواند در زمانی کوتاه، دارایی و سلامت افراد را به خطر اندازد. لذا ضروری است اقدامات لازم جهت پیشگیری و کنترل مخاطرات و خسارات آن از طریق رعایت اصول ایمنی حریق به عمل آید. این کتاب با عنوان «اصول ایمنی حریق» در 6 فصل تهیه شده است. در فصل اول مهمترین تعاریف و مبانی حریق بیان شده و در فصل دوم مواد خاموش کننده، مزایا و معایب هر یک و نحوه بکارگیری آنها با استفاده از تجهیزات خاموش کننده ذکر شده است. با توجه به کاربرد زیاد خاموش کننده های دستی در صنایع و ساختمان ها، فصل سوم کتاب به ویژگی ها، نحوه تعیین تعداد و جانمایی خاموش کننده های دستی و نحوه استفاده از آنها پرداخته است. در فصل چهارم، تعاریف، کلیات و مبانی سامانه های کشف و اعلام حریق و نحوه تعیین تعداد و جانمایی آنها بیان شده است. فصل پنجم به سامانه های اطفای حریق آبفشان (اسپرینکلر) اختصاص یافته است. در این فصل انواع سامانه های آبفشان و نحوه طراحی آنها به طور کامل تشریح شده است. ارزیابی ریسک حریق و اقدامات واکنش در شرایط اضطراری در هنگام رخداد حریق (نظیر تهیه طرح های فرار و پیش بینی مسیرهای خروج اضطراری) در فصل ششم مورد بحث قرار گرفته اند. در تهیه کتاب تلاش گردیده بیشر از استاندادهای موسسه استانداد و تحقیقات صنعتی ایران استفاده گردد و در پایان هر بخش الزامات ملی و قانونی مرتبط با هر موضوع در داخل یک کادر ذکر شده است. همچنین در پایان هر فصل تمریناتی به عنوان خودآزمایی آورده شده که با استفاده از آنها فراگیران قادر خواهند بود درک و فهم خود را از هر فصل مورد ارزیابی قرار دهند.

این کتاب می تواند برای دانشجویان و دانش آموختگان رشته های ایمنی صنعتی، HSE، مهندسی بهداشت حرفه ای و سایر رشته های مرتبط و همچنین شاغلین رشته های مرتبط با HSE در صنایع مفید واقع شود

 


 

حجم: MB

مترجمان: دکتر هاشم ستاره، مهندس آرش قاسمی و مهندس مسعود مردانی

انتشارات فن  آوران     (1391)     104 صفحه     5000 تومان     تلفن: 66953998

ارزیابی ریسک حریق یکی از مهمترین دغدغه  های متخصصان و مهندسین ایمنی می باشد. در میان انواع روش  های ارزیابی ریسک حریق، روش  های مرتبط با محیط  های شهری و مسکونی و به عبارتی روش های ارزیابی ریسک حریق در محیط های بسته، بسیار سهل تر و امکان پذیرتر از ارزیابی ریسک های حریق در محیط های صنعتی و محیط های باز می باشند.

امروزه با ارائه نرم افزارهای تخصصی در زمینه ارزیابی ریسک حریق، می توان بر مبنای معادلات و مدل سازی های ترمودینامیکی، شبیه سازی هایی را در خصوص تخمین و ارزیابی نرخ و چگونگی رشد حریق انجام داد. اما نکته بسیار مهم این است که اولا این رویکردها و مدل سازی ها بسیار تخصصی می باشند، ثانیا این نرم افزارها در دسترس همگان نبوده و ثالثا در بسیاری از سناریوهای ارزیابی ریسک حریق نیازی به این مدل سازی ها نبوده و به راحتی می توان از روش های ساده تر این ارزیابی ها را انجام داد. شاخص های داو و موند از جمله روش هایی بسیار کاربردی و در عین حال ساده می باشند که با استفاده از این شاخص ها می توان براساس یک قضاوت و بررسی کارشناسانه و تخصصی ارزیابی مناسب و کاربردی را برای ارزیابی ریسک حریق انجام داد. در این کتاب تلاش شده تا این روش ها با بیانی ساده و کاربردی، تشریح شوند.

 


 

حجم: MB

نویسندگان: مهندس مظاهر انصاری و محمدرضا حسن بیگی

انتشارات فدک ایساتیس     (1391)      284 صفحه      8500 تومان     تلفن: 66481096

این کتاب با هدف فراهم آوردن یک راهنمای عملیاتی تدوین شده است تا با اجرای آن بتوان پیشگیری و حفاظت در برابر حریق در محیط کار را ارتقاء بخشید. تاکید این کتاب بر تکنیک‏ها و روش‏ هایی است که می‏توان برای ارتقاء واقعی عملکرد انجام داد. تمرکز اصلی این کتاب بر حفاظت در برابر حریق در محیط‏های صنعتی می‏باشد اما اکثر مطالب آن برای حفاظت در برابر حریق در تمامی بخش‏ها قابل استفاده می‏باشد. جلوگیری و کنترل خسارت ناشی از حریق به طور اساسی در مورد توسعه سیستم‏ های عملیاتی در تاسیسات است تا فرصت‏ های جلوگیری از حریق، محدود نمودن توسعه و گسترش حریق و کنترل موثر و سریع حریق افزایش یابد. اگر هدفتان تمرکز جامع بر حفاظت در برابر حریق در شغلتان است، این کتاب آشنایی خوبی در این مورد فراهم می‏ آورد. اگر یک شاغل معمولی در حیطه ایمنی می‏باشید، این کتاب اطلاعات پای ه‏ای را در مورد مسوولیت‏ هایتان در برابر حریق فراهم خواهد کرد.

از تصاویر زیادی در این کتاب استفاده شده تا درک بسیاری از موضوعات مرتبط با جلوگیری و کنترل خسارات ناشی از حریق آسانتر شود. اطلاعات و مثال‏های بسیاری در خصوص خسارت ناشی از حریق در فصل اول گنجانده شده است. فصل دوم اطلاعات مهمی را در مورد عوامل جدید اطفاء حریق (شامل عوامل شیمیایی و پاک طراحی شده جهت جایگزینی هالون) ارائه می‏دهد. برنامه عمومی کنترل خسارت ناشی از حریق در فصل سوم ارائه شده است. فصل چهارم به مطالب مرتبط به ایمنی در زندگی اختصاص یافته است. بحث کنترل خطر در فصل پنجم بسط داده شده است. فصل ششم در خصوص سیستم‏های نصب شده حفاظت در برابر حریق است. مطالب فصل هفتم در مورد خاموش کننده‏ های قابل حمل می‏باشد. تیم‏های واکنش در شرایط اضطراری و ایستگاه‏ های آتش‏نشانی در فصل هشتم به آن پرداخته شده است. فصل نهم نیز به مقابله با حریق اختصاص دارد. در خاتمه نیز برای کسب اطلاعات بیشتر مراجع اینترنتی معرفی شده است.

 


 

حجم: MB

نویسندگان: هاشم ستاره و علیرضا کوهپایی

انتشارات فن آوران    (1390)     245 صفحه     6000 تومان     تلفن: 66953998

در كتاب حاضر پس از بیان مطالبی در باب علل عمده‌ی وقوع حریق در صنایع و تئوری حریق، مفاهیم كلی ارزیابی و مدیریت ریسك بررسی و این موضوعات مطرح گردیده است: روش‌های شناسایی و تجزیه و تحلیل خطر، محاسبه‌ی ریسك حریق، ارزیابی اثرات زیست‌‌محیطی حریق، ارزیابی ریسك حریق، و گواهینامه‌ی حریق. گفتنی است، ارزیابی ریسك حریق یك نگاه سازمان‌دهی شده به خطرات بالقوه‌ی محیط كار و ریسكی است كه این خطرات برای افراد و دارایی‌ها ایجاد می‌كنند.

 


 

حجم: MB

نویسنده: جان بومن     مترجمین: علیرضا یادگاری، اسماعیل خیرآبادی

انتشارات رازنهان - تلفن 08612218261    (1390)   175 صفحه     3500 تومان

بیش از سه دهه کتاب هیدرولیک برای مهندسان آتش، اثر جان بومن به عنوان استاندارد در مراکز آتش نشانی استفاده گردیده و بر همین اساس در بخش آموزش خدمات آتش نشانی بریتانیا، جهت ارتقاء سطح علمی کار آموزان آتش نشانی به کار گرفته شده است و مربیان برای پاسخگویی به سوالات پیچیده هیدرولیک از این کتاب به عنوان مرجع بهره می گرفتند.

 

 


 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه