تراژدی غم انگیز در پارک ها و معابر عمومی

 

برق گرفتگی و مرگ های تلخ در پارک ها و معابر عمومی مخاطره آمیز است و تنها رعایت استانداردها از سوی عوامل شهرداری و پیمانکاران می تواند بازی شیرین کودکان در پارک ها را تلخ نکند.

فصل تابستان و تعطیلی مدارس عوامل افزایش مراجعه خانواده ها به پارک ها و تفرجگاه ها است در حالی که هنوز بافت های فرسوده شبکه برق رسانی اصلاح نشده اند و امکان وجود حوادث مرگبار وجود دارد. مرگ پسربچه  تهرانی در پارک و دختر هشت ساله ای در قم که سرنوشتی مشابه داشتند زنگ خطری است که باید جدی گرفت.


تراژدی غم انگیز

وقتی از کنار سیم های برق درون پارک ها و معابر عمومی بی تفاوت عبور می کنید شاید تصور نمی کنید این سیم های رها شده می تواند حادثه آفرین شود. برق گرفتگی یک انسان می تواند تراژدی غم انگیزی را در شهر  رقم بزند؛ همانند خیلی از حوادثی که هر چند وقت یکبار در شهر تهران و دیگر شهرها کلید می خورد و همه را بهت زده می کند.

 

یکی از این حوادث تأسف انگیز، برق گرفتگی و خطر مرگ در پارک ها و معابر درون شهری است. به راحتی می توان دید سیم های فرسوده و شکننده در پارک ها و معابر رها هستند و هیچ کنترل و نظارتی بر سیم کشی و برق درون پارک ها و معابر عمومی وجود ندارد! با فرا رسیدن فصل تابستان و تعطیلی مدارس، شاهد افزایش مراجعه مردم  و خانواده ها به پارک ها هستیم. روزانه تعداد قابل توجهی از خانواده ها به همراه کودکان و نوجوانان برای گذراندن اوقات فراغت ساعتی را در میان بوته ها و گلریزهای درون پارک ها سپری می کنند.

 

کودکانی که بازیگوشی شان می تواند به خاطر وجود سیم های رها شده و تعمیرات غیر استاندارد مخاطره آمیز بوده و مرگ های تلخ را رقم بزند. مشکلات فنی و اجرایی موجود در شبکه برق رسانی درون پارک ها و معابر، وحشت آور و فاجعه آمیز است. یکی از کارشناسان رسمی دادگستری می گوید: اگر در روند حفظ و نگهداری، تأمین برق سالم و مجاز از سوی شهرداری اقدامی جدی  به عمل نیاید می تواند خطرساز شود و دوباره یک حادثه تلخ دیگر رقم بخورد.

 

با این حال یکی از اصلی ترین وسایل برای روشنایی در پارک ها در صنعت برق، سیم ها و کابل ها هستند. کابل ها و سیم ها تنها حاوی و ایمنی هدایت جریان الکتریسیته در صنعت برق به شمار می آید. نقش و کیفیت کابل ها در این صنعت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این کارشناس بر این باور است که اصول اولیه سیم کشی در پارک ها در انتخاب سیم برق، نصب، کاربرد، تعمیرات و شرایط حفظ و نگهداری از آن ها حائز اهمیت است. اما وضعیت سیم های برق در پارک ها و معابرعمومی بحرانی است! از یک سو قدمت پارک ها و فضای سبز درون شهری از مرز 45 سال عبور کرده و از سوی دیگر فرسایش و چسبندگی سیم های برق درون پارک ها و معابر بر اثر بارش باران، سرما و گرما دستخوش تغییرات و تعمیرات مکرر، مقطعی و ناشیانه شده است.

 

با این حال در این چند سال گذشته هیچ برنامه ای برای حفظ و نگهداری و ایمنی سیم ها و برق ها در این پارک ها تدوین و پیاده نشده یا حداقل در این مدت کارشناسی فنی در این مورد اظهار نظر نکرده است بنابراین برخی از سیم ها و سیم کشی ها در پارک ها و معابر، بازدهی مفید و انتقال برق سالم را ندارند.

 

  • آبیاری های خطرناک در مجاورت رشته سیم ها

اغلب آبیاری  اتوماتیک و سنتی فضای سبز در مجاورت سیم های باز و دکل های برق درون پارک ها بدون نظارت کارشناسان برق است. سیم های رها شده در محوطه ها و روشنایی به انضمام دکل ها، جعبه فیوزها، شبکه های انتقال برق و پست های برق، دائماً در تیررس آبیاری اتوماتیک و فواره ای چمن ها و فضای سبز هستند. سرانجام این روش آبیاری در مجاورت رشته سیم های برق خطرناک است.

کارشناس رسمی دادگستری که از نزدیک این صحنه ها را می بیند، می گوید: رطوبت های حاصله از فواره ها و شبکه های آبرسانی و خیس بودن زمین در مجاورت سیم های باز و به هم ریخته که اغلب در این سال مورد تغییرات، تعمیرات مکرر و مقطعی قرار گرفته است، می تواند جریان برق را به زمین و اطراف انتقال دهد.این بی توجهی قطعاً باعث یک تراژدی غم انگیز و خطرناک خواهد شد و جان شهروندان را به طوری جدی به خطر می اندازد.

 

  • سیم های مرگ

اغلب رشته سیم ها به هم ریخته و دارای اتصالات مقطعی هستند. این اتصالات دارای پوشش نوارهای چسبی است اما به مرور زمان اکثر آن ها خاصیت عایق بندی را از دست  داده اند. سیم های داخل لوله های روشنایی با اتصالات باز بوده و اکثر این لوله ها درپوش ایمنی ندارند یا خراب هستند. با این حال سیم ها کاملاً در معرض دید و دسترس بوده و هر لحظه ممکن است کودک بازیگوشی جان خود را از دست بدهد. با پرسه ای کوتاه در پارک «لاله تهران» خواهید دید که سیم های برق کنار پریز شارژ موبایل، زمین و محوطه، کنار آبسردکن، دکل های روشنایی برق، لوله های برق، صندلی فلزی و... رها شده اند و این احتمال وجود دارد که هر لحظه کودکان و نوجوانان در حال بازی با این سیم ها برخورد کنند و دچار برق گرفتگی شوند!

 

  • درپوش های نا ایمن

کارشناس رسمی دادگستری پس از بررسی میدانی در پارک لاله می گوید درپوش های شبکه های برق و روشنایی پارک ها و معابر عمومی ایمن نبوده و اغلب آن شکسته و آویزان است. در برخی موارد به جای درپوش از لوله های غیر استاندارد و نامنظم از جنس لوله پولیکا در ابعاد کوچک و به صورت ناشیانه استفاده شده و در برخی موارد نیز این لوله ها شکسته شده است. با این حال در مواردی نیز درپوش با نوار چسبی بسته شده که نا ایمن است.


نورهای معابر عمومی

نورهای تزئینی و رنگی به صورت کف نما در پیاده رو و در مجاور درختان کهنسال در بلوار کشاورز و در نزدیکی سازمان آتش نشانی به صورت تزئینی نصب شده است. کارشناس دادگستری با اشاره به برخی از همین کف نماها می گوید این ها رها شده اند و اغلب محافظ و شیشه ندارند. سیم های درون این شبکه ها آزاد بوده و کنار آن نیز شبکه های آبرسانی به فاصله 20 تا 30 سانتیمتر و در یک راستا قرار گرفته است که می تواند باعث برق گرفتگی عابران شود.

 

کارشناس رسمی دادگستری می گوید: شکستگی شیشه نورهای تزئینی باعث نفوذ آب شبکه های آبرسانی به داخل این چراغ ها شده و هر لحظه احتمال برق گرفتگی وجود دارد و این برق گرفتگی هر لحظه ممکن است جان یک عابر پیاده را با خطر جدی ای روبه رو کند.

 

  • دکل های روشنایی

سیم های پیچیده و نامنظم از دریچه های دکل ها آویزان و به شکل خطرناک در دسترس است و اغلب محافظ و درپوش ندارند. ارتفاع این دریچـــــه ها تا زمین حدود 70 سانتیمتر به صورت خطرناک در برخی موارد با بدنه لوله اتصالی دارد! که مشخص است هیچ استانداردی رعایت نشده است.

 

  • خطر در فواره های حوضچه ها

در پارک دانشجو، کابل های برق به صورت آزاد درون حوضچه های فواره به شکل خطرناک قرار دارند و شبکه آبیاری اتوماتیک دائماً پست برق درون پارک را تیررس قرار داده و جالب این که پارک دانشجو تنها پارکی است که شبکه های برق و درپوش های روشنایی به صورت استاندارد کار شده است که کارشناس رسمی دادگستری برآن مهر تأیید می زند و تنها به کابل حوضچه ها و پست برق اشکال اساسی می گیرد.


پارک شهر دارای اشکالات اساسی است. در برخی موارد سیم ها در مجاورت حیوانات اهلی پارک شهر روی زمین افتاده بودند، کابل برق از پشت بام ساختمان مرکزی از روی درختان عبور کرده و اکثر سیم ها در لوله های روشنایی از زمین عبور داده شده بود.

 

  • وضعیت نابسامان

در این گزارش میدانی از پارک های درون شهری مشخص شد وضعیت ایمنی و برق رسانی اکثر پارک های درون شهری فرسوده و پیچیده است. خطر برق گرفتگی و بی احتیاطی در این پارک ها وجود دارد و  این کارشناس رسمی می گوید باید سیم کشی ها و برق رسانی درون پارک ها و معابر عمومی بازنگری و تخصصی شود.

 

بر این اساس با فرا رسیدن فصل گرما و تابستان، پارک ها و معابر میزبان میلیون ها کودک، نوجوان، جوان و خانواده ها است و این بی توجهی از سوی شهرداری تهران و حتی دیگر شهرها ممکن است خطر جدی ای به بار آورد. البته چندی پیش در یکی از پارک های نوپا در حاشیه اتوبان نواب، پسربچه 10 ساله ای به نام «محمدمهدی صفوی» که در حال بازی بود وقتی توپش داخل کانال آب افتاد و خواست آن را  بردارد به دلیل بی توجهی مسئولان، متأسفانه بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داد. البته این تنها قربانی برق گرفتگی در پارک ها نیست چرا که چندی پیش نیز دختربچه ای به نام «فاطمه» در یکی از پارک های قم دچار برق گرفتگی شد و جان باخت.


بنابر این گزارش، براساس اطلاع سازمان پزشکی قانونی کشور، آمار مرگ های ناشی از برق گرفتگی 11 ماهه سال 1392 کشور، 57 زن و 646 مرد و در مجموع 703 تن جان خود را از دست داده اند. تهران با هشت زن و 137 مرد و در مجموع 145 نفر، بیشتر آمار مرگ  ناشی از برق گرفتگی را نسبت به دیگر استان ها دارد. با وجود این آمارها حکایت از آن دارد که هر روز دو نفر براثر برق گرفتگی در کشور جان خود را از دست می دهند که تعدادی از آنها در معابر عمومی و پارک ها رخ می دهد و تأسف آور است. با این حال عوامل مختلفی نظیر اختلاف پتانسیل الکتریکی، نوع جریان، فرکانس، مقاومت بدن، مدت زمان عبور جریان از بدن و مسیر عبور جریان از بدن در برق گرفتگی یک فرد اثر دارد.

 

 

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه