ایمنی در سكوهای نفتی

وحید عرفانی

 

مقدمه

به طور كلی انفجار و آتش‌سوزی، از خطرناك‌ترین پدیده‌هایی هستند كه خسارت‌های جانی و مالی فراوانی، به ویژه در مراكز صنعتی و نفتی به بار می‌آورند. نزدیك به 75 تا 80 درصد آتش‌سوزی‌ها، قابل پیش‌بینی و پیشگیری است. درصورت شناخت خطر و عوامل ایجاد آن، هر انسان آگاهی درصدد مقابله با خطر و جلوگیری از بروز آن و جان خود و دیگران در مقابل آن برخواهد آمد. از این رو شایسته است كاركنان شاغل بر روی سكوهای نفتی، با توجه به محدود بودن فضای كاری، مراقب نظم و نظافت محل كار خود باشند. با استفاده از وسایل حفاظت فردی (كلاه ایمنی، لباس كار، كفش، دستكش، عینك، و غیره) و همچنین هوشیاری مراقبان ایمنی، از تعداد حوادث بر روی سكوها كاسته خواهد شد.

 

نکات ایمنی

  • شایسته است كاركنان سكوهای نفتی تمامی كوشش خود را صرف بهبودی محیط كار و سالم سازی آن از وجود مواد آلوده و زیان‌آور، به ویژه بر روی پوست انجام دهند تا از این راه از بروز آسیب‌ها و بیماری‌های شغلی تا اندازه زیادی جلوگیری شود.
  • لباس حفاظتی برای افرادی كه با مواد نفتی سروكار دارند، بسیار مهم است. در كاركنانی كه لباس آلوده به مواد شیمیایی و نفتی را برای مدت طولانی می‌پوشند، زمان كافی برای تماس پوست بدن با این مواد وجود دارد و  ممكن است به بیماری‌های پوستی شغلی مبتلا شوند. از این رو لازم است لباس كار مرتب شسته شود.
  • استفاده از عینك‌های حفاظتی برای افرادی كه بر روی سكوها‌ی نفتی با مایع‌های خورنده مانند اسیدها، قلیاها و مواد نفتی كار می‌كنند، یكی از مهم‌ترین اقدامات اساسی برای حفظ سلامتی چشم‌هاست.
  • گازهای هیدروژن سولفورو و انیدرید سولفورو در صنایع گوناگون به ویژه صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و در محدوده اطراف چاه‌های نفتی دیده می‌شود. در برخی موارد هم موجب بروز حوادث و وارد آمدن آسیب به كاركنان شده است. این پیش آمدها ممكن است بیشتر در نزدیكی چاه‌های نفتی و گاز اتفاق بیافتند. از این رو لازم است افراد دست اندر كار در این اماكن، تمام دستورهای ایمنی و بهداشت را به ویژه استفاده از ماسك‌های ضد گاز كه دهان و بینی و چشم را می‌پوشاند، رعایت كنند.
  • افراد شاغل در سكوهای نفتی، باید پس از پایان كار حمام كنند، تا كمترین ذرات نفتی و مواد دیگر روی بدنشان باقی نماند. استفاده از حلال‌ها، برای برطرف كردن مواد نفتی و شیمیایی از روی پوست بدن، كاری غیر بهداشتی است.
  • افرادی كه بر روی سكوها به طور پیوسته با صداهای آزار دهنده دستگاه‌ها مانند توربین، ژنراتور، پمپ، دستگاه حفاری و غیره مواجه هستند، بایستی از گوشی حفاظتی استفاده كنند.
  • پوشاندن پوست برای جلوگیری از تماس بدن با پرتوهای آفتاب، در هنگام كار، ضروری است. افرادی كه با توجه به نوع كار خود باید ساعت ها بر روی سكو در برابر آفتاب كار كنند، با پوشیدن لباس‌های محافظ و مالیدن پماد به بدن (طبق نظر پزشك) می‌توانند خود را در مقابل آفتاب زدگی و سرطان پوست ایمن سازند.
  • دستکش‌های حفاظتی باید به‌گونه‌ای انتخاب شوند كه با خطرهای احتمالی در هنگام كار، متناسب بوده و هیچ گونه مزاحمتی برای حركت انگشتان ایجاد نكند.
  • برای جلوگیری از بروز حوادث، باید از روغن كاری، تعمیر و تمیز كردن دستگاه‌هایی مانند پمپ، توربین، اره برقی و دستگاه تراش در حال كار خودداری شود.
  • افرادی كه بر روی سكوها مواجه با خطر پرتاب اجسام هستند لازم است از كلاه ایمنی استفاده كنند. كلاه ایمنی بایداز مواد مقاوم در برابر آتش ساخته شود و و در برابر جریان برق عایق باشد.

 

منابع:

1- ایمنی در واحدهای صنفی و حرفه‌ای، محمود شفیع پور، چاپ اول، انتشارات نوند. 1373.

2- وسایل حفاظت فردی در صنعت، وحید عرفانی، هفته نامه مشعل(وزارت نفت)، شماره 86، سال سوم، 1376.

خبرنامه

اطلاعات تماسی

تلفن : ۰۲۱۲۲۹۲۴۹۸۷

ایمیل :‌ info [@] safetymmesage [dot] com

درباره پیام ایمنی

فعاليت سايت پیام ایمنی از سال 1382 همزمان با انتشار نشریه پیام ایمنی آغاز گرديد. هدف ما از طراحی اين سايت، ايجاد مرجعی کامل و كارآمد از موضوعات ایمنی، بهداشت، محیط‏ زیست و آتش‏ نشانی، به منظور رفع نياز محققين و علاقمندان در كشور است.


طراحی سایت و طراحی گرافیک توسط استودیو طراحی حاشیه